Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Czy masz dobre ubezpieczenie na życie?

Czy masz dobre ubezpieczenie na życie?

Gdy myślisz o ubezpieczeniu auta od odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe, nie zastanawiasz się, czy je wykupić – po prostu pamiętasz, że musisz je mieć. Jeśli chodzi o kwestie ubezpieczenia na życie, znajdujesz mnóstwo argumentów za tym, że nie jest ono potrzebne. Jeszcze nie teraz, przecież jestem młody. Co może mi się stać? Jak umrę, to będzie mi wszystko jedno. Owszem. Ale tym, którzy zostaną już nie.

author box img

Agnieszka Karczmarczyk

Zaktualizowano: 16 marca 2021 16.03.2021 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 22665 Specjalistów od Ubezpieczenia na Życie blisko Ciebie

Czym jest ubezpieczenie?

To podjęcie ryzyka przez firmę – ryzyka ochrony ciebie i twojej rodziny. Polisa jest dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy pomiędzy ubezpieczycielem i ubezpieczającym. Określa ona zakres ochrony oraz sumy, w granicach których ubezpieczyciel obejmuje ochroną ubezpieczonego.

Po co mi polisa?

Zapewne przytaczanie amerykańskiego powiedzenia, że w życiu są pewne dwie rzeczy: śmierć i podatki, nie do każdego dotrze, ale taka jest prawda. To, że nikt nie jest wieczny, wiemy wszyscy. Pytanie: co po sobie zostawimy?

Ludzie zamożni i przedsiębiorczy powiedzą, że przyszłość ich rodzinie już zapewnili – mają majątek ruchomy i nieruchomy, dzięki któremu ich najbliższym nic nie grozi. Brawo! Domyślam się jednak, iż te inwestycje były poczynione po to, aby na siebie pracowały, a nie były spieniężane nagle i za połowę ceny, gdy zabraknie głowy rodziny i będzie trzeba spłacić długi. A przedsiębiorcy nie są jedynymi, którzy takie długi posiadają.

Jak podaje Business Insider (https://businessinsider.com.pl/), obecnie ponad 2 miliony gospodarstw domowych posiada kredyty w bankach (mówimy tylko o tych mieszkaniowych), podczas gdy w 2018 roku było ich 1,3 miliona. Niestety w momencie, gdy nas zbraknie, nasze kredyty i zobowiązania nas "przeżywają", a nadal ktoś je musi spłacić.

Czy życie jest najważniejsze?

Z pewnością, ale w ochronie polisowej nie chodzi tylko o śmierć. Z ochrony należy korzystać również za życia. Wtedy w polisie powinniśmy mieć zapewnione np. pieniądze na leczenie poważnych chorób. Pomijając obecną sytuację pandemiczną, statystycznie w Polsce co roku umiera ok. 400 tysięcy osób.

Jak podaje portal polityka zdrowotna (https://www.politykazdrowotna.com/), podstawowymi przyczynami zgonów są choroby układu krążenia i choroby nowotworowe (które nie oszczędzają również dzieci) – obie grupy powodują ok. 70% wszystkich zgonów. Do tego dochodzą choroby układu oddechowego i cukrzyca. Wiele śmiertelnych chorób nie jest w czołówkach statystyk, ale nadal występują licznie, choćby stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Poważną chorobą ubezpieczyciele z reguły nazywają schorzenie lub stan chorobowy, czyli nie tylko zachorowania, ale także takie zdarzenia jak rozległe oparzenie, udar mózgu, amputacja kończyny czy konieczność przeszczepu narządu. Czy ochrona na taką ewentualność jest potrzebna? Oczywiście, że tak. Koszty leczenia specjalistycznego w Polsce są ogromne, a niejednokrotnie jedyną szansą stają się kliniki zagraniczne. Kto z nas nie słyszał o zbiórce na leczenie chorego dziecka czy osoby dorosłej w swojej okolicy? Kto z nas nie wspierał takich akcji choćby niewielką darowizną?

Pozostaje wspomnieć oczywiście o wypadkach, które wraz z urazami i zatruciami są najczęstszą przyczyną zgonów mężczyzn poniżej 50. roku życia, a w grupie wiekowej 15-24 odpowiadają za 70% zgonów. Lecz wypadek może zakończyć się np. pobytem w szpitalu, rehabilitacją bądź niezdolnością do pracy. A to kolejne kwestie, które może nam zapewnić dobra polisa na życie.

A zatem…

Czy myślisz o zabezpieczeniu swojej rodziny, ponieważ obawiasz się, że pewnego dnia możesz po prostu nie wrócić z pracy, czy chcesz mieć finansowy komfort, gdyby nagle przydarzył ci się jakiś wypadek, choroba, konieczność pobytu w szpitalu, wiesz, że jest to temat ważny i nie należy odkładać go na później?

Im później się ubezpieczę, tym mniej zapłacę – niestety nie, tym większe ryzyko twojej śmierci, a polisa droższa, niezależnie od tego, do jakiej firmy pójdziesz. Konkurencja jest na naszym rynku spora, a firmy próbują prześcigać się cenowo. Lecz czy za niższą cenę mamy wyższą jakość usługi? Czy ważniejsze jest, żeby mieć polisę za 60 zł z dziesiątkami tzw. wykluczeń (czyli powodów do tego, żeby nie wypłacić odszkodowania), czy raczej to, aby firma była stabilna finansowo i stawiała sobie za cel zadowolenie klienta?

Jakiego kryterium nie przyjmiesz, zanim wybierzesz ubezpieczyciela, pomyśl, czego się obawiasz, bo kluczową kwestią w każdej polisie jest to, czy zaspokaja ona twoje potrzeby i chroni to, co jest dla ciebie najważniejsze.

Źródło:

Dodano: 11 marca 2021 Zaktualizowano: 16 marca 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco